Kalibrowanie alkomatu

Alkomat to przydatne urządzenie, w które powinien zaopatrzyć się każdy dorosły człowiek, a szczególnie kierowca. W sytuacji spożycia alkoholu można dzięki niemu sprawdzić, czy jesteśmy zdolni do prowadzenia samochodu w danym stanie. Jest to bardzo odpowiedzialna postawa, która pozwala na uniknięcie potencjalnego zagrożenia jakim mógłby być między innymi wypadek. Dlatego tak ważne jest posiadanie alkomatu i możliwość kontrolowania ilości alkoholu w organizmie w warunkach domowych.
Jak samemu skalibrować alkomat? Kalibracja to nic innego niż regulacja urządzenia z oprogramowaniem w ściśle określony sposób. Nie należy to do najprostszych czynności, wymaga odpowiedniego sprzętu oraz spełnienia warunków takich jak temperatura czy wilgotność. Aby wprowadzić alkomat w tryb kalibracji używa się specjalnych pinów. Później następuje podłączenie alkomatu do urządzeń wzorcowych. Kalibracja przebiega w następujący sposób – do alkomatu wtłacza się powietrze, którego ilość musi być mniej więcej taka sama jak ilość powietrza wydychanego przez człowieka, że z góry ustaloną zawartością alkoholu.
Kiedy przychodzi czas na kalibrację alkomatu? Należy ją wykonywać co około 6 czy 12 miesięcy lub w sytuacji gdy wyniki pomiaru są błędne (przykładowo, gdy u osoby spożywającej alkohol alkomat wskaże 0 promili).