Jak przebiega egzamin na kartę rowerową – najważniejsze informacje

Zdany egzamin na kartę rowerową daje dziecku możliwość poruszania się rowerem po drodze bez nadzoru osoby dorosłej. Dlatego tak ważne jest, by podchodząc do egzaminu, dziecko dobrze znało zasady ruchu drogowego, co zapewni mu bezpieczeństwo podczas samodzielnej jazdy. Do egzaminu na kartę rowerową można przystąpić po ukończeniu 10. roku życia. Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?
Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna składa się z zamkniętego testu jednokrotnego wyboru i zawiera 25 pytań. Należy wykazać się w nim znajomością znaków drogowych, zasad bezpiecznej jazdy na rowerze, podstaw udzielania pierwszej pomocy, a także ogólnych przepisów ruchu drogowego. Na rozwiązanie testu przysługuje 35 minut. Żeby część teoretyczna mogła zostać uznana za zaliczoną, można pomylić się maksymalnie czterokrotnie.
Natomiast część praktyczna polega na faktycznym sprawdzeniu posiadanych zdolności już podczas jazdy na rowerze. Zdający egzamin na kartę rowerową musi wykazać się takimi umiejętnościami, jak na przykład: jazda na wprost, zatrzymanie się przed linią, ponowne ruszenie czy wykonanie skrętu w prawo i lewo z właściwą sygnalizacją za pomocą wyciągniętej ręki. Oprócz tego sprawdzane są umiejętności zatrzymywania się w wyznaczonym miejscu i szybkiej reakcji na sygnał, jazdy po ósemce i slalomem, znajomości znaków drogowych w praktyce oraz sprawdzania stanu technicznego pojazdu – na przykład czy siodełko jest ustawione prawidłowo, a hamulce działają we właściwy sposób. Gwarantem zdanej części praktycznej egzaminu na kartę rowerową jest wykonanie 90% manewrów w odpowiedni sposób.