Wracając z wakacji zawsze przywozimy z sobą pamiątki. Są to zarówno wspomnienia, zdjęcia, jak i różnego rodzaju souveniry, rzeczy codziennego użytku, jedzenie, alkohole.
A co warto przywieźć z Bułgarii?
Bułgaria sławna jest z produkcji wina. Produkuje się tutaj wspaniałe wino Marut, ze szczepu winogron uprawianych tylko w Bułgarii. Oprócz wina warto kupić także rakiję, czy Mastikę – mocniejsze alkohole.
Kobiety z pewnością będą chciały zaopatrzyć się w olejek różany, czy różane wody toaletowe. Bułgarska Dolina Róż znana jest na całym świecie, przepięknie wyglądają połacie pokryte kwitnącymi różami, a zapach w porze kwitnienia kwiatów jest urzekający.
Warto także kupić zieloną glinkę. Jest ona w Bułgarii bardzo dobrej jakoś i jest niedroga. Maseczka z zielonej glinki ma wspaniałe działanie dla dobra skóry.
Do popularnych souvenirów należą także słodkie lokumi. Galaretki obtoczone w orzechach, migdałach, kokosie. Jeśli chodzi o jedzenie, to można także kupić niepowtarzalny bułgarski ser sirene oraz ser żółty –kaszkawał.
Dla miłośników kawy wspaniałym prezentem może być specjalne naczynie do parzenia kawy po turecku, tak zwane dżezwe. Taki tygielek jest w każdym bułgarskim domu, powstaje w nim naprawdę aromatyczne, wspaniała kawa po turecku.
W Bułgarii można także zakupić produkty ze skór i futra. Łatwo dostępne są kurtki skórzane, rękawice, kożuchy. Są bardzo dobrej jakości, wspaniale wyprawione, i nie są bardzo drogie. Do charakterystycznych produktów rękodzieła bułgarskiego należą także kilimy, dywany, często są robione ręcznie. Mają przepiękne wzory. Jednym z ośrodków, gdzie produkuje się takie cudeńka jest wieś Kotel.
Wyróżniająca się wśród innych jest także bułgarska ceramika. Bułgarskie kubki, talerze, miseczki i specjalne naczynia na gjuwecze –miseczki z pokrywką urzekają swym urokiem. Są przepięknie malowane, w stylu ludowym i bardzo niedrogie.
W licznych Monastyrach i przy cerkwiach można nabyć prawdziwe Ikony – dzieła sztuki. Bułgaria jest krajem, gdzie mieszka duża ilość prawosławnych, kult Ikony jest bardzo mocny. W każdym Monastyrze można kupić ikony. Jeśli chcemy by to była prawdziwa, pisana na desce ikona musimy dobrze się jej przyjrzeć, warto wcześniej nieco poczytać o ikonach. Czasem ikony posiadają specjalny certyfikat. Prawdziwe ikony, dzieła sztuki kosztują zwykle dość dużo i musimy być na to przygotowani.
W wielu miastach, szczególnie nadmorskich królują ręcznie dziergane obrusy, serwety, ubrania – bluzki i ubranka dla dzieci. Można kupić niepowtarzalne dzieł ludzkich rąk, przepiękne haftowane, dziergane, małe dział sztuki.
Jak widać z powyższego opisu, pamiątek, które możemy zabrać ze sobą do Polski może być mnóstwo i to różnego rodzaju. To tylko przykłady, tych najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych. Pewne jest, że każdy turysta dodałby tu jeszcze kilkanaście, które szczególnie jemu przypadły do gustu. Każdy znajdzie coś dla siebie niepowtarzalnego, choćby muszle z Morza Czarnego.