Nesebyr to najbogatsze pod względem ilości średniowiecznych zbytków miasto w Bułgarii. Upływ czasy i różne koleje losu oszczędziły to miasto. Przez różne okresy swojego istnienia miasto niestety straciło część ze swojego terytorium na rzecz morza. Dziś miasto rozpościera się na długości 850 m i szerokości 350 m. Pozostałości murów obronnych miasta wyglądają spod wody. Nesebyr leży bowiem na daleko wysuniętym w morze półwyspie. Mimo, że od zawsze Nesebyr był otoczony przez morze, to i tak miał mur obronny wokół, którego fragmenty o 8 m wysokości zachowały się do dziś. Główna brama zachował się do dziś i nadal możemy ją podziwiać. Nesebyr – średniowieczna Mesambrja – był zasiedlony już w trzecim tysiącleciu epoki brązu. Potem miasto Traków przeszło w ręce Greków i zyskało nazwę Mesembria. Później upowszechniła się także nazwa Słowiańska Nesebyr i obie te nazwy funkcjonowały obok siebie.
Do najstarszych zabytków tego miasta należą:
– antyczne mury z III-IV w,
– cerkwie z V i VI oraz średniowieczne, budowane w stylu bizantyjsko-słowiańskim,
– ponad 100 domów wybudowanych w stylu Odrodzenia Narodowego.
Stara część miasta jest chroniona jako rezerwat architektoniczny i jest na liście zabytków UNESCO, jako światowy zabytek kultury.
Warto w Nesebyrze zwiedzić Muzeum Archeologiczne z bogatymi zbiorami znalezisk archeologicznych. Poza tym w mieście są wczesnobizantyjskie termy, bazylika Św. Sofia, której powstanie szacuje się na V wiek lub początek VI. Bazylika stanowi część rezydencji Metropolity Nesebyru. Nie można przeoczyć cerkwi Św. Jana Chrzciciela z XI wieku i jeszcze wielu innych. Na pewno przyciągnął uwagę także domu wybudowane w okresie Odrodzenia Narodowego, czyli w końcu XVIII wieku. Wybudowane bardzo blisko siebie tworzą wąskie, ciasne uliczki, które nieoczekiwanie prowadzą wprost na brzeg morza. Tworzy to jedyną w swoim rodzaju atmosferę, która podkreśla harmonie pomiędzy człowiekiem, miastem i przyrodą. Kilka najbardziej interesujących domów to: Dom Moskojana, Dom Kapitana Pawła, Dom Żelio Bogdanowa, Dom Iwana Makowa.
W Nesebyrze można spróbować prawdziwej morskiej ryby. Każda restauracja proponuje różnego rodzaju dania rybne, owoce morza. Mnóstwo jest w Nesebyrze bardzo przyjemnych, kameralnych knajpek, restauracyjek z praktycznie każdą kuchnią świata.
Plaża w Nesebyrze jest przepiękna, ze złotym piaskiem. Można poleżeć na plaży, bądź popływać w wynajętej łodzi, bądź na jachcie. Jeśli chcemy można także skorzystać z Aquaparku, który jest w pobliskiej Rawdzie, bądź w Słonecznym Brzegu. Popularne są także wycieczki do Istambułu.
Noclegi w Nesebyrze bezpiecznie wynająć już w Polsce, ale jeśli się zdarzy, że będziemy bez wcześniej zamówionego noclegu, to na pewno uda nam się znaleźć coś od ręki. Nie zrażajmy się odmową w pierwszym pensjonacie, czy hotelu. W Nesebyrze i najbliższej okolicy jest bardzo dużo kwater prywatnych i z pewnością znajdziemy nocleg. Ceny w Nesebyrze nie należą do niskich, jednak i tak w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, nie przerażają nas. Między innymi dlatego Bułgaria cieszy się wśród Polaków taką popularnością.